تلفن 125 را به خاطر بسپارید

عبدالحسین رستمی

تصمیم گیری در لحظات،علم و دانش ما نیست ؛خداوند است،امدادگر واقعی اوست/

کسی را با دیگری قیاس نکنید!

سخنی پخته که نشان از شناخت حقیقی خداوند است،"تصمیمات آنی ما در بحبوحه حوادث ،آن هنگام که کسی به کمک ما نیاز دارد،از فضل و کرم پروردگار است".

عبدالحسین رستمی،بعد از گذشت 12 سال از زمان حضورش در آتش نشانی بجنورد،اشاره ای می کند به یکی از آیات مبارکه سوره نمل و می گوید:"هذا من فضل ربی" هر چه داریم و هر خیری که می رسد از فضل و کرم پروردگار است. و ما تنها وسیله ای بیش نیستیم.

دقایقی پای صحبتهایش نشستیم تا از تجاربش استفاده کنیم،او می گوید در اولین ماموریتم همراه با آقای پورستار به عملیات نجات در کنار اداره هوا شناسی بجنورد اعزام شدیم ،در این حادثه یک مرد بین 2 کامیون در اثر بی احتیاطی گیر افتاده بود و من کمی حول شده بودم ،اما آقای محمد پورستار به عنوان نیروی قدیمی تدابیری اتخاذ کرد و ما موفق شدیم فرد را از آن وضعیت اسف بار نجات دهیم ،با آمبولانسی که در اختیار داشتیم سعی کردیم به داخل شهر بیاوریم،اما تا قبل از رسیدن ما به بیمارستان ،توی راه فوت شد. این خاطره ای تلخ از روزهای اول کار در سازمان آتش نشانی بجنورد بود. اما طی سالیان تجربیات زیادی را در کنار دوستان و همکاران کسب کردیم و در عملیاتها ی مختلف به نتایج زیادی رسیدیم،که نباید امدادگران آتش نشانی آن را فراموش کنند و آن چیزی نیست جز"همفکری و تصمیم گیری" در حوادث امداد و نجات، بدون مشورت و نظر خواهی نتیجه ای عاید امدادگران نخواهد شد؛باید غرور و خود رای بودن را کنار گذاشته تا بتوانیم جان همنوعانمان رانحات دهیم.

او در ادامه از نجات راننده ای که بعد از واژگونی لودر در داخل کابین گرفتار شده بود صحبت می کند و می گوید:40 تا 50 کیلومتر برای نجات راننده از شهر خارج شدیم وقتی به موقعیت حادثه رسیدیم ،شرایط به گونه ای بود که تصمیم گیری را برای ما بسیار سخت کرده بود،کوچکترین بی احتیاطی راننده را از بین می برد،بعد از مشورت با همکاران و کمک خداوند به این نتیجه رسیدیم که زیر کابین راننده لودر را از خاک خالی کنیم،بعد از یک ساعت تلاش با زحمات زیاد راننده گرفتار شده را از زیر لودر خارج و تحویل نیروهای اورژانس دادیم و الان بعد از گذشت سالها ،من هنوز کمک خداوند را فراموش نکرده ام،"او امدادگر واقعی بود و ما تنها یک وسیله هستیم" در آن حادثه حتی جرثقیل هم نمی توانست کاری را با توجه به شرایط موجود انجام دهد،اما با همفکری و کمک خداوند به صورت غیر منتظره ای راننده نجات پیدا کرد.

کسی را با دیگری قیاس نکنید!

عبدالحسین رستمی در ادامه از تفاوتهای موجود بین آتش نشانان صحبت می کند و می گوید:یکی از نکات منفی که گاهاً بین بعضی از ما آتش نشانان وجود دارد این است،که می گوئیم فلان آتش نشان بهتر از دیگران است،که این مسئله درستی نیست،چون از نظر بعضی ها که فلان آتش نشان ضعیف است، در بعض یاز عملیاتها مثلاً در آتش سوزیهای سقف چوبی از بقیه کارکشته تر و بهتر عمل می کند،من آتش سوزیهای سقف چوبی را زیاد تجربه کرده ام و به چشمان خودم دیده ام که چگونه همان آتش نشان که از نظر بعضی ها ضعیف هست و جثه کوچکی هم دارد چگونه با مصرف کمترین آب حریق را مدیریت نموده و آن را خاموش کرده است،هر کسی توانایی های مخصوص به خودش را دارد همه چیز را همه گان دانند،این طور نیست که همه تخصصها در یک نفر جمع شده باشد.

نمی خواهم سرتان را به درد آورم و در پایان این را هم بگویم که بنده در مورخه9/2/1381 به همراه آقایان(یکدل-گریوانی-منفردی-وحدانی-جفاکش-ملک زاده-راعی –صابری)وارد سازمان شدم و نحوه عملکردم در آزمون عملی باعث شد تا نمایندگان از ادارات مختلف که ناظر بر اجرای آزمون بودند برایم کف بزنند. آرزو می کنم همیشه سلامت باشید.

آمار بازدید

امروز : 14
دیروز : 31
این هفته : 691
این ماه : 3131
مجموع : 124316

جمعه, 08 مهر 1401 12:07

آدرس

آدرس :
بجنورد - میدان بازرگانی سازمان آتش نشانی بجنورد
تلفن :
2236527(0584)
فکس:
2236527(0584)
سایت :
www.125bojnord.ir
ایمیل :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

درباره ما

کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان آتش نشانی بجنورد می باشد

بروزرسانی توسط واحد روابط عمومی