تلفن 125 را به خاطر بسپارید

علی رضوی

با کمترین امکانات 3 نفر را از چاه فاضلاب بیرون کشیدم / نفر دوم را که بستم ته چاه بیهوش شدم/بعد از اینکه به هوش آمدم دوباره به ته چاه رفتم و نفر سوم را خارج کردم.

"هر کاری کردم وظیفه بود"

 

اینها تیترهای کوچکی بود از فداکاریهای آتش نشان بجنوردی،از علی رضوی صحبت می کنیم که سال 1378 یا بهتر بگوییم در مورخه 2/8/78 وارد آتش نشانی بجنورد شد.

دقایقی از وقتش را گرفتیم و در ابتدای صحبتش گفت: "هر کاری تا به الان انجام داده ام وظیفه ام بوده " او که خود را عاشق کارش می داند از خاطرات تلخ و  شیرین کارش می گوید،از انواع چاه افتادگی ها که در دوران خدمتش اتفاق افتاد. از جمله چاه افتادگی در کلاته کوره بجنورد در سال 81،که در این حادثه 3 نفر از اعضای خانواده درون چاله فاضلاب بر اثر گاز گرفتگی گیر افتاده بودند.

این امدادگر ادامه می دهد :وقتی به همراه آقایان:"بتوئی و راعی" به محل حادثه رسیدیم، یک نفر را نیمه جان دیدم که در انتهای چاه هر از چند گاهی به خودش تکانی می دهد،اولش کمی احساسی شدم و می خواستم بدون دستگاه بلومن وارد چاه شوم ولی کمی فکر کردم و دستگاه بلومن را روی چاه آوردیم و فیس را به صورتم بستم و آرام آرام به درون چاه فاضلاب رفتم.

نکته مهم در خصوص دستگاه بلومن این بود که مادامی که امدادگر درون چاه حضور دارد، باید یک نفر دستگیره دستگاه را برای اکسیژن رسانی بچرخاند. "یک طناب را به خودم بستم و یکی دیگر را برای حمل مصدوم همرا خودم بردم" به محض رسیدن طناب اضافه را به یکی از مصدومین بستم و اشاره کردم که بکشند،به این ترتیب با کمک همکاران و اهالی با کشیدن طناب، نفر اول خارج و توسط نیروهای اورژانس به بیمارستان انتقال داده شد.

 

 

علی رضوی ادامه می دهد: با رسیدن طناب نفر دوم را هم بستم و اشاره کردم که طناب را بکشند،سرم پایین بود و نفر سوم را نگاه می کردم که ناگهان"طناب من به اشتباه کشیده و فیس از صورتم جدا شد" 2 متری مرا کشیدن و بعد متوجه شدند که باید "طناب دیگری را می کشیدند" دوباره طناب را شل کردند و من با سرعت بیشتری تا سر وارد فاضلاب شدم،خودو را بیرون و "نفس کشیدم و دیگر چیزی نفهمیدم" بیرون چاه با کمک آقای زراعتکار مدیر عامل وقت سازمان با تنفس مصنوعی به هوش امدم و بعد از دقایقی به اصرار وارد چاه شدم و نفر سوم را هم از چاه بیرون کشیدم،اما دلم خیلی سوخت که هر سه نفر هم جان خود را از دست دادند.

این آتش نشان پر تلاش که اکنون در ایستگاه 3،در حال خدمت می باشد،می گوید:"حفر چاه دوم در کنار چاه قدیمی باعث ریزش چاه شد و چاه کن ته چاه گیر افتاد و نفرات دوم و سوم هم که برای نجاتش وارد چاه شده بودند ته چاه گیر افتادند. من از همه شهروندان عزیز می خواهم تا فاصله های قانونی و نکات ایمنی را هنگام حفر چاه رعایت کنند،تا از این قبیل حوادث جلوگیری شود.

ما هم در انتهای این مصاحبه از آقای "علی همای رضوی" به خاطر به خطر انداختن جان خویش در راه نجات همنوعان قدردانی می نمائیم و برای او و خانواده اش بهترین لحظات را آرزو می کنیم.

آمار بازدید

امروز : 0
دیروز : 329
این هفته : 2338
این ماه : 8195
مجموع : 180880

یکشنبه, 02 مهر 1402 00:07

آدرس

آدرس :
بجنورد - میدان بازرگانی سازمان آتش نشانی بجنورد
تلفن :
2236527(0584)
فکس:
2236527(0584)
سایت :
www.125bojnord.ir
ایمیل :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

درباره ما

کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان آتش نشانی بجنورد می باشد

بروزرسانی توسط واحد روابط عمومی